Otsid sihtkohta, kuhu tulla klassiga reisile, et pakkuda noortele ühtaegu vaheldust ja teadmisi? Soomaa on paik, kus looduskogemus ja pärandkultuur põimuvad, muutes päeva sisukaks ja meeldejäävaks. Siin saab astuda klassiruumist otse loodusesse, kus õpe toimub vahetult ja praktiliselt.
Soomaal ootavad sisukad ja meeldejäävad elamused – loodusõpe, pärandkultuur, toiduteemad ja mitmepäevased programmid kogenud juhendajate eestvedamisel.
Soomaa viie jõe ja viie rabaga maastikud pakuvad mitmekesist keskkonda loodusõpetuse, bioloogia ja geograafia teemade käsitlemiseks. Loodusradadel ja veeteedel tasub kindlasti liikuda koos kohaliku giidi ehk matkajuhiga, kes muudab päeva ühtaegu lihtsamaks ja põnevamaks. Teekonna ja raja saab valida vastavalt vanuseastmele – lühike ja turvaline Koprarada algklassidele või pikem ja seikluslikum matk vanematele klassidele. Matkajuhid aitavad tundma õppida rabataimi, märgata loomade jälgi ja looduse aastaringi.
Tipu Looduskool ja Levikivi loodustalus saavad õpilased vahetu kogemuse kaudu mõista inimese ja looduse vahelist tasakaalu. Uuritakse elurikkust, meisterdatakse looduslikest materjalidest ning saadakse aimu, kuidas väikesed igapäevased valikud mõjutavad keskkonda. Õpe toimub rahulikus ja toetavas keskkonnas, mis innustab märkama ja mõtestama loodust enda ümber.
Klassireis Soomaale ei pea piirduma ainult loodusteadustega. Soomaa kultuuripärand on tõesti rikkalik ja siin avanevad mitmed üllatavad tahud Eesti ajaloost - kohalikud giidid oskavad neid teemasid edasi anda köitvalt ja eakohaselt. Tori alevikus saab tutvuda Eesti hobuse kasvatamisega ning kuulda põnevaid lugusid ja legende rahvapärimusest. Kurgjal, C. R. Jakobsoni talumuuseumis, on fookuses 19. sajandi taluelu ning õpilased saavad ise kogeda, kuidas toimusid tööd ja tegemised vanasti. Piesta Kuusikaru talus räägitakse Eesti ajaloost ühe pere loo näitel, mis ulatub Jannseni ja Jakobsoni aegadest tänasesse päeva. Eriline väärtus on Soomaa haabjatraditsioonil – ühest puust õõnestatud haabjate valmistamise oskus räägib eluolust veerohkes, looduslähedases keskkonnas.
Mitmed Soomaa piirkonna ettevõtted, nagu Klaara-Manni, Levikivi ja Piesta Kuusikaru talu, pakuvad lastele ja noortele võimalust ise osaleda toidu kasvatamise või valmistamisega seotud tegevustes. Alates metsast korjatud marjadest ja ise kasvatatud köögiviljast kuni koduste jookide valmistamiseni – see on võimalus õppida, kust toit tuleb ja millist väärtust kannab oma kätega tehtud töö. Põnka puhketalus saab ühiselt kokata ning õppida koostöö kaudu.
Soomaal pakutavad tegevused sobivad erinevatele vanuseastmetele, alates lasteaiast kuni gümnaasiumini välja. Nooremad saavad liikuda lühematel radadel, teha lihtsamaid loodusvaatlusi ja osaleda mängulistes töötubades. Vanemate klasside jaoks pakuvad huvi teemad nagu ökosüsteemide tasakaal, inimese mõju loodusele või kohaliku toidutootmise roll. Paljud programmid ühendavad liikumise, teadmised ja loovuse – näiteks kivikunsti töötuba Levikivil, erinevad tegevused Tipu Looduskoolis või Klaara-Manni puhkekeskuses.
Soomaa kogenud teenusepakkujad teavad, kuidas panna kokku lapsi huvitavaid, vanusele vastavaid ja õppekavaga haakuvaid programme. Õpetaja saab keskenduda klassi toetamisele, sest kohapeal ollakse harjunud noortega töötama – olgu tegu siis loodusmatka, muuseumitunni või töötoaga. Soovi korral saab päeva jooksul planeerida mitu eri külastust.
Pika päeva oluline osa on muidugi hea toit. Sooja toidu saab tellida Soomaa kohalikelt toidupakkujatelt, samuti võib kasutada piknikualasid kaasavõetud toidu söömiseks. Tipu Looduskoolis ja Klaara-Manni puhkekeskuses pakutakse ka vahvat võimalust ise lõkkel süüa valmistada, mis on lastele ühtaegu praktiline oskus ja meeldejääv elamus.
Soomaale on võimalik korraldada ka ööbimisega klassireis, kus ühe päeva saab sisustada õppekäiguga ja järgmise näiteks pikema rabamatka või hoopis mõnulemisega Suure-Jaani Tervisekoja veekeskuses. Majutusvõimalusi jagub ning soovi korral võib ka telkida. Soomaal saab kogu klass nautida ühist olemist, liikuda värskes õhus, kinnistada koolis õpitud teadmisi ja saada uusi kogemusi.
Leidub! Suure-Jaani Tervisekoja veekeskuses on mõnus ja soe iga ilmaga. Kurgja ja Tori hobusekasvanduse muuseumides ringi vaadates võib nii mõndagi huvitavat teada saada. Mitmes kohvikus saab mängida või meisterdada ka vihmase ilmaga.
Jah, mitmes majutuskohas on peretoad ja saab tellida lisavoodeid.
Soomaal on mitmeid peresõbralikke söögikohti – näiteks Soomaa Meierei ja Piesta talukohvik pakuvad koduseid maitseid ja lastele sobivaid toite.
Jah! Alpakafarmis ja Tipu looduskoolis saab loomi näha ja osaliselt ka paitada. Alpakadega võib isegi jalutama minna. Metsloomadega on märksa keerulisem, nemad end kuigi kergelt ei näita ning suhtlema ei kipu.
Tohib küll – soovitame lühemaid ja rahuliku vooluga lõike. Kohalikud matkakorraldajad oskavad soovitada perele sobiva matka pikkuse ja tempo.
Jah, näiteks lühike Koprarada sobib ka väiksematele ning Riisa raba laudteel saab liikuda ka lapsekäruga.