Soomaa on tuntud oma erakordse loodusilma poolest, kus neljale traditsioonilisele aastaajale lisandub viies aastaaeg – üleujutuste aeg. See looduse tsükkel on nii kohalike kui ka külastajate jaoks eriline nähtus, mida on raske mujalt leida. Soomaa vanasõna järgi võib viies aastaaeg esineda ükskõik millise tavalise aastaajaga samaaegselt, olgu selleks kevad, suvi, sügis või isegi talv.
Kõige sagedamini ilmneb viies aastaaeg kevadel. Kui talv on olnud lumerohke ja kevadsoojus saabub kiiresti, siis sulab lumi Sakala kõrgustikel kiirelt, täites jõed ja ojad ääreni. See toob Soomaale laialdased uputused, mis katavad luhaheinamaid, metsaaluseid ja isegi teid, muutes piirkonna paadimatkajate paradiisiks. Kevadine suurvesi on Soomaa üleujutuste aegadest kõige ulatuslikum ja pikemalt kestvam, pakkudes unikaalset loodusevaatemängu.
Kuigi vähem levinud, võib viies aastaaeg tulla ka sügisel. See juhtub tavaliselt siis, kui vihmaperiood venib pikale, sademeid on ohtralt ning jõed ei suuda enam vett mahutada. Sügisene suurvesi ujutab üle madalamad maad ja metsatukad, luues maagilise pildi, kus looduse peegelduvad värvid muutuvad veepinnal maaliliseks.
Ehkki haruldasem, võib viies aastaaeg saabuda ka talvel. Kui külm ja sula vahelduvad ning lumesadu lisab veekogudele koormust, tekivad üleujutused isegi keset pakast. Sellisel juhul võib Soomaa üleujutatud aladel näha ainulaadset looduse kombinatsiooni – jää, lume ja vee koostoimet. See on vaatepilt, mida suudab pakkuda vaid Soomaa talv.
Käesoleva aasta üleujutus sündis mitme loodusjõu koosmõjul. Kolmekümne sentimeetri paksune lumevaip sulas kiiresti, lisandudes vihma tõttu tõusvatele veetasemetele. Sakala kõrgustikult lähtuv vesi kandus Soomaale, ujutades üle madalad alad ja metsaalused, luues viienda aastaaja täies hiilguses.
Soomaa viies aastaaeg ei ole pelgalt üleujutus – see on looduslik ime, mis toob esile piirkonna unikaalse ökosüsteemi ja eluviisi. Vesi ühendab jõe- ja metsamaad üheks tervikuks, pakkudes erakordseid võimalusi paadimatkadeks, räätsamatkadeks ja loodusvaatluseks.
Tule ja koge viiendat aastaaega Soomaal – olgu see kevadel, sügisel, talvel või isegi suvel. See on kogemus, mis jääb meelde kogu eluks ja paneb hindama looduse jõudu ja ilu!
Vaata lisaks viienda aastaaja kohta SIIT. Kui juba Soomaale tulla, siis on mõistlik jääda pikemaks, sest põnevat avastamist jagub ka väljaspoole rahvusparki - Alpakad ootavad, majutuskohtades on hubased toad soojad, saunad köetakse kuumaks ja maitsev kohalik toit on ka garanteeritud! Kõik, mida vajad üheks mõnusaks pausiks oma argielust!
PRIA otsusega nr 13-21.2/24/2176 12.07.2024 määrati toetus ühisprojektile “Soomaa turismipiirkonna ühisturundus 2024. ja 2025. aastal”. Toetus on vähese tähtsusega abi taotlejale ja osalejatele.
Ühisprojekti eesmärk on läbi turismiettevõtete ja -teenuste ühisturunduse suurendada Soomaa kui mitmekülgse sihtkoha tuntust ja külastajate teadlikkust sihtkoha võimalustest, et pikendada külastajate keskmist piirkonnas viibimise aega ja kasvatada piirkonna ettevõtjate turismitulusid.
Taotleja: Rohelise Jõemaa Koostöökogu
Partner: MTÜ Soomaa Turism
Projekti kogueelarve on 31 712.- €, sellest toetus 19 027.- €.
Tegevused viiakse ellu vastavalt projekti aja- ja tegevuskavale 01.07.2024-30.06.2025.
Kooskõlas COVID-meetme eesmärkidega aitab projekt kaasa ettevõtjate ja ettevõtjate koostöövõrgustike koolitus-, teavitus- ja turundustegevuste arendamisele.
Tegevused:
Ühisprojekti tulemuste kirjeldus:
NB! Ühisprojekti tegevuste kohta jagame jooksvalt infot Soomaa turismiasjaliste listis. Kui tahad kursis olla, kuid pole seni listiga liitunud, palun kirjuta info@visitsoomaa.ee
Siinset infot võib lahkelt jagada - eesmärk on, et ühisprojektis saaksid aktiivselt kaasa lüüa kõik Soomaa piirkonnas turismiteenuste pakkumisega tegelejad ja potentsiaalsed tulevased huvilised.
Käes on suvine pööriaeg - aasta pikimate päevade ja lühemate ööde nädal.
Soomaa turismipiirkonnas toimuvad sel aasta kauneimal ajal mitmed traditsioonilised kontserdid ja süttivad kümned jaanituled, kuhu on oodatud ka külastajad.
Samuti toimub sel perioodil märgiline haabjamatk kevadpealinnast Türilt suvepealinna Pärnusse.
Soomaa ühes olulises väravas Suure-Jaanis toimub jaaninädalal kõigile muusikasõpradele tuttav pikkade traditsioonidega Suure-Jaani Muusikafestival, mille programmist leiab rikkaliku valiku erineva stiiliga muusikat. Traditsiooniliste kontsertide kõrval toimuvad kontsertetendused ja lõunatunnid, kus loovisikud räägivad oma tegemistest. Festivali suurim magnet on 2003. aastast olnud nn sookontsert ehk päikesetõusukontsert Hüpassaare rabasaarel.
23. juuni varahommikul kell 3.00 algaval päikesetõusukontserdil astuvad sel korral üles Tallinna Poistekoor Lydia Rahula dirigeerimisel, Ain Varts elektrikitarril ja Andres Uibo orelil. Vahetekste esitab armastatud folklorist Marju Kõivupuu.
Pileti nii päikesetõusukontserdile kui teistele Suure-Jaani muusikafestivali sündmustele saad mugavalt osta Fienta platvormilt.
Jaanituld tehakse Soomaa erinevais paigus kogu pika nädalavahetuse vältel ning nii erinevas stiilis, et kindlasti leiab igaüks endale sobiva. Parimat võimalust ehedate vanade jaanipäeva kommetega tutvust teha pakub jaanilaupäeval Kurgjal toimuv rahvuskultuurne jaaniõhtu.
20.06.2024 Tootsi jaanituli ansambliga Hellad Velled.
21.06.2024 Vihtra jaanituli. Esinevad ansambel Fookus, rahvatantsijad ja Vihtra Trio.
21.06.2024 Pärnjõe jaanituli. Tantsuks mängib Anne Loho.
21.06.2024 Paikuse jaanituli Teeveere pargis. Tantsuks mängib ansambel Tuulelõõtsutajad.
21.06.2024 Jaanituli Vändra pargis. Tantsuks mängib ansambel Sirli.
22.06.2024 Tori jaanituli ansambliga Kolm maestrot.
23.06.2024 Rahvuskultuurne jaaniõhtu C. R. Jakobsoni talumuuseumis Kurgjal. Muusikat teeb ansambel Tuulebant.
23.06.2024 Kõpu jaanipidu ansambliga Viiser
23.06.2024 Suure-Jaani jaanituli ansambliga Mait ja Margus bänd
23.06.2024 Sindi jaanituli lauluväljakul. Tantsima kutsuvad ansambel Kardemon ja DJ Meelis Sepp.
23.06.2024 Jaanituli Surju pargis. Tantsitavad ansamblid OKIDOKI ja Surju Kommunaal.
Veel enne jaanitulede süttimist, täpsemalt jaanipäevaeelsel nädalal aga toimub Pärnu jõel haabjamatk kevadest suvesse, mis on osa "Tere, Pärnu suvi!" sündmuste programmist.